Diaľničné známky 2018 u nás a v zahraničí: Veľký prehľad poplatkovV decembri 2015 vstúpili do platnosti elektronické diaľničné známky, ktoré, na rozdiel od klasických papierových, umožňujú skôr odhaliť vodičov, ktorí využívali diaľnice bez zaplatenia. Počet pokút sa znížil, no vzrástol počet vodičov, ktorí si známku zakúpili.

Na Slovensku sa elektronická diaľničná známka týka áut do 3,5 tony. Ak ide o súpravu s prípojným vozidlom, dôležitá je ich spoločná hmotnosť. V prípade, že má súprava do 3,5 tony, stačí jedna diaľničná známka, ale ak váhu presahuje, je potrebné si osobitne priplatiť aj za vozík či karavan. Nákladné vozidlá nad 3,5 tony platia zvlášť elektronické mýto.

Platnosť elektronickej diaľničnej známky sa viaže na kalendárny rok. To znamená, že nezáleží na tom, či ju kúpite začiatkom januára alebo v júni, stále vám bude platiť len do 31. januára nasledujúceho roka. Elektronickú diaľničnú známku si môžete kúpiť prostredníctvom portálu eznamka.sk, cez mobilnú aplikáciu Eznamka (dostupná na iOS aj Android), na obchodných miestach či prostredníctvom samoobslužných zariadení na hraničných priechodoch.

Diaľničná známka je neprenosná a viaže sa na VIN číslo auta, to znamená, že ak vám auto ukradnú alebo si kúpite nové, nie je možné ju preniesť na iné auto alebo vrátiť.

Aké sú pravidlá pre diaľničné známky u susedov?

Česko: U našich západných susedov sa zrušila povinnosť mať diaľničnú známku na 11 úsekoch diaľníc v okolí väčších miest. Dohromady ide o 100 kilometrov diaľníc, napr. vjazdy do Prahy a časť pražského okruhu, diaľnica okolo Plzne, Ústí nad Labem, Prostějova či Olomouca.

Maďarsko: Tu platia elektronické diaľničné známky od roku 2008 a pri kontrole sa musíte preukázať dokladom o jej zaplatení. Známka sa dá kúpiť na čerpacích staniciach, cez internet alebo SMS-kou.

Rakúsko: Elektronická diaľničná známka bude platiť od roku 2018 už aj v Rakúsku. Digitálne známky budú platiť popri klasických známkach bez rozdielu ceny a dĺžky platnosti.

Chorvátsko & Poľsko: Za prejazd jednotlivých úsekov sa platí pri mýtnych bránach.

A čo pokuty?

Aj keď vás nikto pri jazde bez známky nezastaví, netešte sa predčasne. Využíva sa objektívna zodpovednosť, čo znamená, že vás pokuta môže prekvapiť hoci aj 3 roky po priestupku. Jazda na diaľnici s platnou diaľničnou známkou sa kontroluje prostredníctvom kamier umiestnených pri vjazdoch na diaľnice. Tie snímajú evidenčné čísla vozidiel a zisťujú, či má dané auto kúpenú elektronickú známku. Od novembra 2016 bola prijatá novela zákona o diaľničných známkach, ktorá zmiernila sankcie z 300 na 150 eur. Ak do 15 dní sami zaplatíte 100 eur, pokuta sa vrámci objektívnej zodpovednosti považuje za vybavenú. Existuje aj možnosť odvolať sa, ale neodporúčame to, pretože priestupok je v tomto prípade opodstatnený. Navyše, okrem pokuty 150 eur vás bude čakať ešte aj poplatok 30 eur za správne konanie.

PREHĽAD POPLATKOV ZA DIAĽNIČNÉ ZNÁMKY (cena českej a maďarskej závisí od aktuálneho kurzu)

Diaľničná známka na 10 dníDiaľničná známka na 30 dníDiaľničná známka na 1 rok
SR
10 eur14 eur50 eur
Česká republikacca 11,90 eurcca 16,90 eurcca 57,40 eur (platí 14 mesiacov)
Rakúsko8,90 eur25,90 eur86,40 eur (platí 14 mesiacov)
Maďarskocca 9,70 eurcca 15,60 eurcca 140,30 eur

Tip od nás: Ak si do konca roka uzatvoríte PZP online prostredníctvom našej online kalkulačky, ste v hre o 3 diaľničné známky na celý rok!


Zdroj: auto.sme.sk

Online kalkulačka PZP