GAP poistenie - dôležitá ochrana ceny autaGAP poistenie je uzatvárané ako doplnok k havarijnému poisteniu. V skratke ide o poistenie finančnej straty vozidla. Neprichádzať o peniaze prirodzeným zastarávaním a stratou hodnoty je jednoduché. Poďme sa nato spoločne pozrieť.

Rozdiel medzi havarijným a GAP poistením

Všetci vieme, že produkty používaním strácajú hodnotu. To isté platí aj pre automobily. Hodnota vozidla klesá od momentu, kedy s ním prvýkrát vyjdete na cestu. Prvých 5 rokov po zakúpení hodnota auta klesá rapídne a môže sa vyšplhať až na stratu 53% z kúpnej ceny.

Hlavný rozdiel medzi GAP poistením a havarijným poistením cíti peňaženka. Havarijné poistenie kryje riziko do výšky trhovej hodnoty auta v čase, kedy vznikla poistná udalosť. To znamená, že ak si kúpite auto za 6 000€, o 5 rokov bude jeho hodnota už len 2820€. V prípade zničenia alebo krádeže vozidla vám poisťovňa uhradí len 2820€ a z tejto sumy vám ešte odráta dohodnutú spoluúčasť. Pri spoluúčasti 10% tak od poisťovne dostanete len 2220€. Čo nemusí stačiť na nákup nového auta. V prípade, že máte k havarijnému uzatvorené aj GAP poistenie, dostanete aj po piatich rokoch rovnakú sumu za, ktorú ste auto kúpili. To znamená 6 000€.

Výhodou GAP poistenia je možnosť uzatvorenia na novokúpené aj ojazdené autá. GAP poistenie dokonca ponúka možnosť pokrytia spoluúčasti.

GAP poistenie má aj nevýhody

Najväčšou nevýhodou je obmedzený čas poistenia. Vo väčšine poisťovní sa dá uzavrieť do 3. - 5. roku vozidla. Obmedzená je tiež aj cena vozidla. Ponuka poisťovní je limitovaná, niekde vám poistia auto do 60 tisíc, inde len do 30 000€. GAP poistenie sa bohužiaľ nevsťahuje na vozidla taxislužieb, autoškôl a utopožičovní.


GAP je napriek malým nedostatkom zaujímavým produktom vo sfére poistenia. V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať na: info@x-poistenie.sk a my vám radi vaše otázky zodpovieme.

Ďalšie aktuality