Kedy treba prezuť zimné pneumatiky?Na niektorých miestach Slovenska počas víkendu pribudli prvé centimetre snehu, ktoré prekvapili nejedného vodiča. Ak ste nestihli prezuť pneumatiky, napíšte si to do diára čo najskôr, môžete sa vyhnúť pokute.

Od 15. novembra do 31. marca u nás platí tzv. zimné obdobie. Zákon neprikazuje zimné pneumatiky používať striktne v tomto období, ale vtedy, ak je vozovka pokrytá súvislou vrstvou snehu, námrazou alebo ľadom.

Pri teplotách nižších ako 7 stupňov Celzia má auto s letnými pneumatikami približne dvakrát dlhšiu brzdnú dráhu a horšie sa ovláda. Pneumatiky zároveň musia byť správne nahustené. Minimálna hrúbka dezénu zimnej pneumatiky by mala byť 3 mm.

Ak má rezervné koleso letnú pneumatiku a vy náhodou dostanete defekt, zákon v tomto prípade umožňuje núdzový dojazd.

Zimné pneumatiky u susedov

Česko: Zimné obdobie je v Českej republike od 1.novembra do 31.marca a zimné pneumatiky platia vtedy, ak je na ceste námraza alebo súvislá vrstva snehu či ľadu. Minimálna hrúbka dezénu zimnej pneumatiky je 4 mm.

Rakúsko: Zimné obdobie sa v Rakúsku začína od 1. novembra a na niektorých úsekoch trvá do 15 apríla. Zimné pneumatiky by ste určite mali mať v prípade, že je na ceste súvislá alebo kašovitá vrstva snehu.

Maďarsko: V Maďarsku zimné pneumatiky nie sú povinné, ale vodiči môžu v prípade snehu použiť snehové reťaze.

Poľsko: Poliaci zimné pneumatiky odporúčajú, ale takisto u nich nie sú povinné.

Ďalšie aktuality