Na čo musíte myslieť pred hypotékou na bývanie?Hypotéka na bývanie je už v dnešnej dobe nepísaným pravidlom. Nájsť dobrú hypotéku sa môže javiť ako ťažký oriešok. Každá banka vás presvedčí, že je pre vás tá najlepšia a vy môžete mať chaos. Pred tým ako si zoberiete hypotéku, naučte sa pár jednoduchých tipov.

  • Dobre si premyslite akú nehnuteľnosť kupujete. Chcete investovať do ešte nepostaveného projektu? Poriadne si overte referencie staviteľov a ich projektov.
  • Požičajte si len toľko, koľko potrebujete. Banky vám budú kvôli zisku ponúkať viac. Nenechajte sa nalákať.
  • Kratšia splatnosť hypotéky ušetrí viac peňazí. Pri splátkach vychádzajte z rodinného príjmu. Myslite na výdaje potrebné pre celú rodinu. Mesačná splátka nemá presahovať 30% celkového príjmu rodiny. Ak zarábate napríklad 2000 €, splácajte maximálne 600 € mesačne.
  • Hypotéku si môžete zobrať sám na seba. Výhodnejšie je mať spoludlžníka alebo ručiteľa. Banky majú väčšiu istotu a poskytujú lepší úver.
  • Urobte si prieskum ponúk všetkých bánk. Nesústreďte sa na nízke úrokové sadzby. Na trhu rýchlo rastú a často je celkové vybavenie úveru drahšie. Dobrým merítkom je RPNM = ročná percentuálna miera nákladov.
  • Majte finančnú rezervu v prípade nečakaných udalostí. Ak máte radi istotu, zbaľte si k hypotéke aj životné poistenie. Chráni vás v prípade náhleho výpadku príjmu v rodine.

Náš TIP: Iba pri porovnaní hypoték si môžete byť istí, že ste si vybrali správnu ponuku.

Prečítajte si tiež Všetko o životnom poistení a buďte dostatočne chránení.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať na info@x-poistenie.sk


Ďalšie aktuality