Overenie vozidla: Poistka pri kúpe ojazdeného autaKúpiť ojazdené auto je v dnešnej dobe ako kúpiť mačku vo vreci. Pôvodný majiteľ chce auto výhodne predať a my zase výhodne kúpiť. Údaje o vozidle však bývajú často skreslené a ak nie sme odborníkmi v oblasti automobilov, chyby začneme objavovať až časom. Overenie vozidla včas je kľúčovým krokom k pokojnému spánku.

Čo všetko si treba overiť?

  • najazdené kilometre - asi prvá vec, čo vám napadne. Stočíme kilometre, aby malo auto vyššiu šancu v predaji. Stočené kilometre nie sú žiadnou novinkou a stretávame sa s nimi čoraz častejšie. Pri technickej kontrole vozidla, t.j. každé 2 roky, sa zaznamenáva počet najazdených kilometrov. Dané údaje si vieme skontrolovať pomocou grafu. S pribúdajúcimi rokmi majú kilometre logicky narastať. Niekedy môžu kilometre pribúdať podozrivo pomaly. V tomto prípade nemusí ísť práve o manipuláciu s odometrom, ale jednoducho, autom bolo jazdené málo. Niektorí špekulanti stočia počet kilometrov až príliš nízko a ponúkajú nám omnoho viac opotrebované vozidlo.
  • rok výroby - novšie auto rovná sa drahšie auto. V skutočnosti je auto staršie a v horšom stave ako auto, za ktoré sme si zaplatili. Po stáčaní kilometrov je nesprávny rok výroby druhým najbežnejším spôsobom ako falošne namotať kupujúceho.
  • kradnuté vozidlo - zbytočné opletačky, z ktorých sa ťažko vyvliecť. Hoci sú ceny kradnutých vozidiel veľmi lákavé, v konečnom dôsledku môže prísť nič netušiaci klient o peniaze a dokonca aj auto. A preto je rozumné overiť si, či vozidlo nebolo nahlásené ako odcudzené.
  • záložné právo - založiť sa dá aj vozidlo. Založenie hnuteľného alebo nehnuteľného majetku je vlastne poistka pre veriteľa (ten, kto požičiava peniaze), že si bude daná osoba plniť svoje záväzky a splácať dlhy. Ak osoba prestane splácať, obmedzí sa jeho vlastnícke právo alebo mu bude majetok odcudzený. Kúpiť vozidlo, ktoré nám môžu právom odcudziť, nechce asi nikto z nás.
  • leasing - leasingom zaťažené vozidlo zaťaží nového majiteľa, ktorý si kupované vozidlo neoveril. Ceny vozidiel zvyknú byť pomerne vysoké a ľudia s priemerným platom si ich nemôžu dovoliť. Najjednoduchším riešením je preto auto splácať. Dokonca aj takto nesplatené vozidlo sa môže dostať do predaja a môže sa dostať do rúk práve vám.

Predajcovia áut vedia mnohé dôležité informácie prikrášliť, ba dokonca ani radšej nespomenúť. Overenie vozidla ešte pred kúpou je vlastne prevencia proti neželaným komplikáciám. Stačí k tomu EČV alebo VIN číslo vozidla.

Zadarmo si môžete zistiť:

Za kompletné overenie vozidla si však musíte zaplatiť kúpou rôznych balíčkov ponúkaných na internete. Je to už len na vás, či obetujete pár eur na včasné overenie vozidla alebo budete riskovať a splácať následky až neskôr.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať na info@x-poistenie.sk.


Ďalšie aktuality