Počet dopravných nehôd počas Dušičiek vlani klesol. Ako to bude vyzerať tento rok?Na prelome októbra a novembra 2016 polícia na Slovensku zaznamenala 217 dopravných nehôd, čo je o 35 menej ako v tom istom období v roku 2015.

Minulý rok zomreli počas Dušičiek na cestách 4 ľudia, ťažko sa zranilo 14 a ľahko zranených bolo 84 ľudí.

Polícia upozorňuje, že skracovaním dní nastáva skoro šero a tma a postupne sa ochladzuje, čo môže mať za následok klzké cesty a daždivé i veterné počasie. To môže byť častou príčinou tragických dopravných nehôd počas prvých novembrových dní.

„Dážď, mrholenie, hmly a znížené teploty výrazne limitujú adhézne podmienky na vozovke, čím dochádza k zníženiu valivého a klzného odporu pneumatík na vozovke,a tým aj k predĺženiu brzdnej dráhy vozidla a k strate jeho stability na vozovke," upozornil Milan Holéci, znalec v odbore cestnej dopravy.

Štatisticky býva každoročne najnebezpečnejšie práve obdobie pred sviatkom Všetkých svätých, keď väčšina Slovákov cestuje z jedného konca Slovenska na druhý a v dôsledku zhustenej premávky sa zvyšuje aj riziko nehôd. Počas sviatkov si za volant sadajú aj tzv. „sviatoční vodiči“, ktorí jazdia len príležitostne.
Opatrní treba byť najmä v obciach a v okolí cintorínov, okolo ktorých sa ľudia často pohybujú neoznačení.

K dopravnej nehode môže dôjsť akýmkoľvek spôsobom. Stačí chvíľka nepozornosti, hoci aj pri bežnom parkovaní v blízkosti cintorína, a "ťuknutie" je na mieste. Nezabudnite si preto skontrolovať platnosť vášho PZP. Ak sa blíži jeho výročie, porovnajte si ceny ešte dnes a uzatvorte si PZP online. Zmluva i dočasná biela karta Vám prídu e-mailom ihneď po uzatvorení.

Hlavné príčiny vzniku dopravných nehôd v roku 2016/PZ SR

Zdroj: Teraz.sk/PZ SR

Uzatvoriť PZP online