Poistenie majetkuAby poistenie majetku splnilo svoj účel

Máte uzatvorené poistenie majetku a ste sklamaní z toho, že vám po silných letných búrkach poisťovňa nevyplatila dostatok peňazí na opravu vášho domu či bytu?

Pri uzatváraní poistenia nehnuteľnosti sa v poisťovni vopred informujte o tom, čo poistenie zahŕňa a čo nie. Pozornosť venujte aj stanoveniu poistnej sumy. Je vhodné ujasniť si aj poistné riziká, teda, do akej miery poškodenia či zničenia nehnuteľnosti sa poistenie uzatvára. Limit na plnenie nákladov je zvyčajne 10-20% z poistnej sumy a súčasťou poistenia nehnuteľnosti sú aj náklady na odstraňovanie škôd.

Pozor, poistenie majetku zahŕňa len samotnú nehnuteľnosť, teda byt alebo dom, a súčasti stavby. Veci a zariadenie sú už súčasťou poistenia domácnosti. Škody na omietkach, dverách, parketách či oknách si teda môžete uplatniť len z poistenia nehnuteľnosti. Ak máte poistenú iba domácnosť, škody si uplatníte napríklad len na poškodenom televízore či nábytku. Výnimkou bývajú vstavané nábytky a kuchynská linka, ktorá je stavebnou súčasťou. Podobne je to aj so sanitou, vodovodnými batériami, radiátormi či kotlami. Ak teda bývate v oblasti, kde sú časté povodne či záplavy, je najvhodnejšie mať poistenú aj nehnuteľnosť, aj domácnosť.

Tiež je rozdiel, či si vzniknuté škody opravujete sami alebo si na ne zavoláte firmu. V prvom prípade ide o likvidovanie škody rozpočtom, v druhom prípade poisťovňa stanoví plnenie na základe dokladov. Ak sa rozhodnete, že si škodu odstránite svojpomocne, poisťovňa zohľadní vek a opotrebenie poškodenej veci. V konečnom dôsledku vám teda vyplatí menej peňazí a na starosti vám zostane aj rekonštrukcia. Ak si zavoláte firmu a predložíte poisťovni faktúru, poisťovňa ju uhradí spolu s cenou práce. Nastáva to v prípade, ak máte nehnuteľnosť poistenú na novú hodnotu. V tomto prípade si poisťovňa odpočíta iba spoluúčasť. Ide však len o primerané náklady na opravu. Príliš drahé faktúry s vymenením starého koberca za originálny perzský vám poisťovňa určite nepreplatí.

x-poistenie.sk