Preventívne prehliadky: Netreba ich podceňovaťVyužili ste už svoje právo na každoročnú bezplatnú preventívnu prehliadku? Ak nie, mali by ste sa poponáhľať. Blíži sa koniec roka a voľné termíny v ambulanciach sú skôr raritou. Možno si hovoríte, že ste zdraví. Veď vás nič nebolí. Takéto zmýšľanie vám môže poriadne uškodiť.

Preventívna prehliadka pomôže odhaliť “tichého zabijaka”

Nádorové a srdcovocievne ochorenia patria k najčastejším príčinám úmrtí na Slovensku. Pričom v počiatočnom štádiu nebolia a nespôsobujú žiadne ťažkosti. Vyšetrenia na preventívnej prehliadke dokážu takéto ochorenia diagnostikovať už v ranom štádiu a prognózy uzdravenia sa výrazne zvyšujú. Vyšetrenia v rámci preventívnej prehliadky pomôžu odhaliť napríklad poruchy funkcie obličiek a močového mechúra, vysoký krvný tlak, obezitu, cukrovku, zvýšenú hladinu cholesterolu, zmyslové poruchy a podobne.

Na preventívne prehliadky sa nám chodiť nechce

Podľa štatistík zdravotných poisťovní absolvuje preventívnu prehliadku počas roka iba 25% dospelej populácie. Najvyššiu návštevnosť evidujú poisťovne pri preventívnej prehliadke u všeobecného lekára pre deti a dorast a preventívnej prehliadke u zubného lekára. Pritom nárok na preventívnu prehliadku zadarmo má každý občan Slovenskej republiky daný zákonom. Nie sú však povinnosťou a je v rukách pacienta, aby toto právo využil a dozvedel sa viac o svojom zdravotnom stave.

Čo vás čaká na preventívnej prehliadke

Na preventívnu prehliadku sa vo väčšine prípadov treba objednať vopred. Na prehliadku je potrebné prísť na lačno. Lekár vám odoberie vzorky krvi na vyhotovenie krvného obrazu. Následne vás čaká klasické meranie hmotnosti, pulzu a krvného tlaku. V rámci zbierania informácií sa s vami lekár porozpráva aj o zdravotnom stave vašich príbuzných. Opýta sa na výskyt cukrovky, srdcových a onkologických ochorení vo vašej rodine. Mnohé choroby sú dedičné a na základe odpovedí vie lekár naplánovať dodatočné vyšetrenie. Preto je dôležité odpovedať pravdivo a nič nezatajiť. Pri návšteve zubára vám bude bezplatne skontrolovaný chrup, parodont, mäkké tkanivá ústnej dutiny, medzičeľustné vzťahy a vzájomné postavenie zubov, zubné náhrady, stav dentálnej hygieny a hygienických návykov. Ak neabsolvujete preventívnu prehliadku a budete mať zubný kaz, jeho ošetrenie si hradíte sami.

Lekári sa zhodujú, že najlepším spôsobom ochrany zdravia je prevencia. Preto neváhajte kontaktovať svojho praktického lekára a dohodnite si termín preventívnej prehliadky.


Ďalšie aktuality