Prvá cesta do školy: Čo by malo vaše dieťa vedieť?Nástup do školy nie je stresujúci len pre deti, ale aj ich rodičov, najmä tých, ktorí si v prvý školský deň sadajú za volant. Ak tiež patríte k rodičom-taxikárom, určite viete, aký zhon sprevádza začiatok nového školského roka. Zvyšuje sa počet autobusových spojov, ktoré cez školský rok premávajú častejšie, všade je plno áut a pobehujúcich detí, ktoré si len zriedka všímajú dianie na ceste.

Je dôležité, aby ste svojmu dieťaťu venovali pár minút času a naučili ho 5 jednoduchých pravidiel, vďaka ktorým bude na ceste obozretnejšie.

1. Kráčať vpravo - Deti sa už v materskej škole učia, ktorá strana je pravá a ktorá ľavá. Pripomeňte svojmu dieťaťu, že je ako chodec tiež súčasťou cestnej premávky a kráčať by malo vždy po pravej strane, respektíve po chodníku. Ak ide zo školy s kamarátmi, upozornite ho, že vedľa seba môžu ísť nanajvýš dvaja.

2. Prechádzať opatrne - Na prechádzanie cez cestu treba využívať prechod pre chodcov. Aj na prechode sa však treba pozrieť vždy vpravo, vľavo a uistiť sa, že je cesta naozaj voľná. Naučte to dieťa pri každom prechádzaní cez cestu.

3. Byť viditeľný - Reflexné prvky nie sú určené len na čas, keď sa zotmie. Dieťa by ich malo nosiť stále na viditeľnom mieste, napríklad na školskej taške či bunde. V súčasnosti sa dajú reflexné prívesky na kľúče, pásky či nálepky kúpiť v každom obchode so školskými potrebami.

4. Spomaliť - Toto pravidlo neplatí iba pre vodičov. Aj deti sa často ponáhľajú zo školy a pri behu zabudnú na to, že sú na ceste, čo môže byť príčinou nehody. Deti by mali tiež poznať semafor a aspoň 3 základné dopravné značky - značku prechodu pre chodcov, hlavnej cesty a značku Pozor, škola! Pripomeňte im, že spomaliť na ceste a všímať si dopravné značky je dôležité.

5. Pozor na autobusy - Autobusové zastávky sú takisto miestami častých nehôd, pri ktorých sa zrania chodci. Ak totiž dieťa vystúpi z autobusu, často sa ponáhľa prebehnúť cez cestu poza autobus alebo popred neho. Vodiči, ktorí jazdia okolo, dieťa v rýchlosti nezaregistrujú a môže dôjsť k tragédii. Ak sa škola nachádza oproti zastávke autobusu, upozornite dieťa, že keď vystúpi, treba počkať, kým autobus odíde, obzrieť sa na obe strany a potom bezpečne prejsť cez cestu.

Aké pravidlo by ste k týmto ako vodič ešte pridali?