Štvorkolky ako adrenalínový športKaždoročne na cestách a poľných trasách pribúda viac štvorkoliek. Využívajú sa na prácu aj oddych. Pozrime sa spoločne na vozidlá do každého terénu.

Kde všade stretneme štvorkolky?

Štvorkolky známe tiež ako ATV (all-terrain´vehicle, v preklade vozidlo do každého terénu) sa používajú ako úžitkové / pracovné vozidlá. Vďaka malým rozmerom, veľkému výkonu a výbornej stabilite vidíme štvorkolky v lesoch, na farmách, v priemysle, v zime na odpratávanie snehu. Slúžia aj na záchranu životov v ťažko prístupných terénoch. Skvelé využitie si našli aj v zábavnom priemysle, kde si štvorkolku môžete prenajať na určitú dobu. Všade môžete vidieť názvy ako “jazda na štvorkolke” alebo “adrenalínová jazda štvorkolkami” a iné. Ide o jazdu na špeciálne prispôsobenej trati pre malých aj veľkých milovníkov športu. Špeciálne športové trate vedia prekvapiť svojou rôznorodosťou.

  • Bahnitá trať plná rôznych mlák, priehlbín a menších skokov.
  • Lesná trať s prekvapujúcimi prekážkami, na ktoré si treba dať pozor.
  • Piesková trať, kde sa budete cítiť ako na púštnych pretekoch.

Niektoré trate sú prispôsobné aj mladým milovníkom adrenalínu. Detské trate sú kratšie, nenáročné a vždy sa tam nachádza dozor “riadiaci premávku”. Na trati sa väčšinou nachádza obmedzený počet ATV vozidiel naraz.

Adrenalínové štvorkolky

ATV motorové vozidlá môžu dosahovať rýchlosti až 80 km/h. Hmotnosťou sa niektoré približujú k malým autám (štvorkolka okolo 400kg a autá napr. Fiat 500 850kg). Existuje množstvo druhov ATV vozidiel rôznych značiek.

  • Všeobecné (úžitkové) sú známe všestranným využitím. Majú veľkú nosnú hmotnosť, veľkú hmotnosť štvorkolky, veľký objem nádrže a celkovo ide o najväčšie typy štvorkoliek. Najobľúbenejší typ pre pracovné využitie.
  • Diaľničné sú prispôsobené jazde na cestných komunikáciách. Dosahujú vysoké rýchlosti. Výhodou je štýlový dizajn a malá nádrž s menšou hmotnosťou.
  • Športové sú stvorené na adrenalínovú jazdu v lesoch a poliach. Športové ATV vozidlá patria medzi najpredávanejšie. Majú nízku hmotnosť a vysokú rýchlosť. Práve športové štvorkolesové ATV vozidlá sa stávajú koníčkom pre dospelých i mladých ľudí.
  • Existujú aj detské s hmotnosťou okolo 80 kg a rýchlosťou do 50 km/h. Niektoré majú zabudovanú funkciu vypnutia motora na diaľku. Ideálne pre deti od 6 do 12 rokov. Všeobecne majú nosnosť okolo 55 kg.

Aj štvorkolka má svoje riziká

Pri jazde na ATV vodič nesmie byť pod vplyvom žiadnych omamných látok. Jazda na štvorkolke vie byť rovnako nebezpečná ako jazda na motocykle. Vodič musí byť oboznámení s rizikom, ktorému sa vystavuje jazdou na štvorkolke. Najčastejšie nešťastia pri jazde na štvorkolke sú pády spôsobené neprimeranou jazdou vzhľadom ku komplikovanosti terénu.

PZP pre štvorkolky

Povinnosťou každého majiteľa motorového vozidla je uzatvorenie PZP. ATV patrí do rovnakej kategórie ako motocykle, trojkolky či mopedy. PZP pre štvorkolky vybavíte rýchlo a jednoducho. Vďaka porovnávaču cien si viete vybrať cenovo najvýhodnejšie PZP. Otázky radi zodpovieme na adrese info@xpoistenie.sk.

Ďalšie aktuality