Úver na bývanie pre mladýchDokončiť školu, nájsť si zamestnanie a osamostatniť sa. Základné ciele asi každého mladého človeka. Posledný bod však býva v dnešnej dobe veľkým háčikom. Zabezpečiť si vysnívané bývanie bez úveru je priam nepredstaviteľné. Pravdaže, ak ste práve nevyhrali v lotérii, či nezdedili veľké majetky. Úver na bývanie nie je žiadna hanba. Dnešné banky vám vedia poskytnúť zaujímavé ponuky.

Prvé kroky k úveru

Na úvod celého procesu si musíte určiť, aký máte rozpočet a koľko môžete zaplatiť ihneď. Vaše vytúžené bývanie si vyberajte rozumne, neunáhlite sa a dôkladne skontrolujte stav nehnuteľnosti. Následne môžete zvážiť ponuky úverov od rôznych bánk.

Čo všetko banka vyžaduje?

Keďže hovoríme o úvere pre mladých, musíte sa pohybovať vo vekovom rozmedzí od 18 až 35 rokov. Banku zaujímajú vaše výplatné pásky za posledných 6 mesiacov. Váš plat nesmie prekročiť určitú hranicu. Musí byť nižší ako je 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve. Hodnota priemernej mesačnej mzdy sa mení približne každý štvrťrok. Nie je chybou prekontrolovať si ju. Banka si tiež overuje vašu dôveryhodnosť (či ste schopný splácať úver) a váš disponibilný zostatok na účte.

Čo musíte vedieť o úveroch?

Pri výbere hypotéky padne do oka ako prvá výška úrokovej sadzby. Avšak dôležitá je aj doba fixácie. Je to doba, kedy sa výška úrokovej sadzby pre vás nemení. Po uplynutí doby fixácie môže stúpnuť vaša mesačná splátka. Vyššia splátka nemusí vyhovovať vašim výdavkom. Každopádne, všetky zmeny vám musí banka oznámiť 2 mesiace pred ukončením fixácie. S novými zmenami môžete súhlasiť, dohodnúť sa na kompromise alebo refinancovať, t.j. splatiť úver inou výhodnejšou hypotékou. A keďže nám život prináša množstvo nečakaných situácií, je veľmi výhodné poistiť si úver. Nikdy neviete, či neprídu nečakané výdavky a úver jednoducho nestihnete splácať.

Uplatnenie daňového bonusu

Do roku 2018 mali mladí ľudia nárok na štátny príspevok na bývanie vo forme zníženia úrokovej sadzby. Dnes máte možnosť uplatniť si daňový bonus (až 50%) zo zaplatených úrokov. Výška vašej hypotéky musí byť maximálne 50 000 eur. Ak máte vyššiu hypotéku, daňový bonus sa vypočíta len zo sumy 50 000 eur. Vďaka daňovému bosunu vám môže úrad vrátiť až 400 eur ročne počas 5 rokov.

Ponuky úverov od rôznych bánk si už nemusíte vyhľadávať samostatne. Vďaka hypotekárnej kalkulačke nájdete a porovnáte ponuky na jednom mieste.


Prajeme veľa šťastia pri vybavení úveru na bývanie. Ak už budete v konečnom štádiu, nezabudnite si vašu novú nehnuteľnosť poistiť. V prípade záujmu sa môžete obrátiť na našu zákaznícku linku info@x-poistenie.sk.


Ďalšie aktuality