Vodiči by nemali v zimnom období zanedbávať stav svetlometov



Skorý súmrak a ranné hmly kladú na vodiča zvýšené nároky. Dobrý výhľad a funkčné svetlá by mali byť samozrejmosťou pred každou jazdou. S nedostatočne osvetleným vozidlom predstavuje jazda nebezpečenstvo ako pre vodiča, tak aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

Výhľad z vozidla a funkčné svetlá značne prispievajú k bezpečnosti na cestách. Svetlomety musia byť nastavené tak, aby neoslňovali protiidúcich vodičov, ale pritom účinne osvetľovali vozovku. V sychravom počasí sa svetlá auta zašpinia a ich účinnosť sa zníži aj o viac než polovicu.

V zimnom období sa oveľa častejšie vyskytuje znížená viditeľnosť, preto venujte zvýšenú pozornosť pravidelnej kontrole svetelnej sústavy. Dôležité je pravidelné čistenie svetlometov, keďže v zime sú cesty, a teda aj svetlá, náchylnejšie na znečistenie. Pre bezpečnosť na ceste je dôležité aj dôkladné očistenie auta od snehu a námrazy. Svetlá nesmú byť zakryté ani nadmerne znečistené. V prípade zapríčinenia nehody s nesprávne vyčisteným autom môže mať vodič problémy nielen s políciou, ale aj s poisťovňou,“ radí Ľubomír Šimkovič, mediálny zástupca AAA Auto.

Netreba zabúdať na pravidelnú výmenu stieracích líšt. Spravidla je ich životnosť maximálne jeden rok. Opotrebované lišty zle odstraňujú nielen vodu, ale aj nečistoty a nechávajú na okne rozmazané šmuhy. Tie lámu a rozptyľujú svetlo, takže je vodič nielen viac oslňovaný, ale predovšetkým sa veľmi rýchlo unaví a znižuje sa jeho pozornosť.

Veľkým problémom slovenských vodičov je nesprávne používanie hmlových svetiel. Tie slúžia na zlepšenie viditeľnosti v hmle alebo silnom daždi a snežení. Pri dobrej viditeľnosti hmlovky ostatných vodičov oslňujú. Najmä zapnuté zadné hmlovky v meste alebo v kolóne vozidiel vyvolávajú u vodičov značnú nervozitu.
Vodiči by mali pamätať aj na to, že ak nemá automobil automatické nastavovanie sklonu svetiel, mali by používať ručné nastavenie ich výšky.

Zdroj: TASR