Za tankovanie si opäť priplatímeNarastanie cien ropy znamená aj vzrast cien pohonných hmôt. Nafta láme rekordy, je najdrahšia od mája tohto roka.

Ako uvádza portál autobild.cas.sk: „Severomorská ropná zmes Brent sa pred 2 týždňami pohybovala na úrovni 62,07 dolára za barel (53,25 eura) v porovnaní s predchádzajúcou cenou 60,44 dolára za barel (52,08 eura). Naposledy sa na tejto úrovni obchodovala v lete 2015."

Ľahká ropa Brent, ktorej názov je odvodený od názvu ropného poľa, ktoré pomenovala spoločnosť Shell UK Exploration, pochádza zo Severného mora a obsahuje približne 0,37 percenta síry. Podľa aktuálnej hodnoty tejto ropy sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy na medzinárodných trhoch. Cenu určuje nielen množstvo vyťaženej ropy či dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách, ktoré svoju ropu pri predaji na západ oceňujú podľa hodnoty ropy Brent.

Do 30. októbra tohto roka bol vývin maloobchodných cien palív na Slovensku rozdielny, pretože benzín zlacnel o 0,4 centu a nafta zdražela o 1,7 centu, čo je najvyššia cena od mája tohto roka. Podľa aktuálnych prognóz by benzín mohol v najbližších týždňoch zdražieť až o päť centov, nafta o jeden až dva centy.

Tankovanie je teda drahšie ako v minulom roku. Ako uvádza benzin.sk, na Slovensku sa v súčasnosti pohybujú ceny palív v priemere 1,159 eur za liter nafty a 1,304 eur za liter benzínu.


Zdroj: autobild.cas.sk, benzin.sk

Ďalšie aktuality