Životné poistenie: Naozaj je piatok trinásteho nešťastný deň?Piatok trinásteho považuje mnoho ľudí za nešťastný deň plný nehôd. Nemusí pritom ísť o veľké udalosti, niekedy tomuto dňu pripisujeme aj obyčajné potknutie sa na chodníku pri ceste do práce. To, či je tento deň naozaj taký nešťastný, sme zisťovali u tých najpovolanejších, v poisťovniach.

Tento rok sme už jeden piatok trinásteho prežili v januári. Druhý nás čaká už tento týždeň, v piatok 13. októbra. „Štatistiky poisťovne Generali nepotvrdzujú poverčivosť ľudí o „nešťastnom“ piatku trinásteho,“ povedal hovorca poisťovne Generali Milan Janásik. Podľa štatistík sa najmenej, „len“ 238 poistných udalostí za posledné tri roky stalo v piatok 13. marca roku 2015. Naopak, „najnešťastnejším“ piatkom trinásteho bol piatok 13. februára 2012. V tento deň poisťovňa Generali zaznamenala až 295 poistných udalostí, z toho najviac v životnom poistení.

Poisťovňa Allianz na svojej stránke uvádza, že sa bilancia šťastia za uplynulé dva roky obrátila a obávaný piatok sa stáva jedným z najpokojnejších piatkov v roku. Podľa štatistík Allianz – SP bol v každom z uplynulých piatkov trinásteho počet poistných udalostí v životnom poistení menší, ako v iný priemerný piatok v roku.

Piatok trinásteho je teda len o tom, ako nastavíte svoju myseľ. Ľudia si podľa poisťovní na seba pravdepodobne dávajú v piatok trinásteho oveľa väčší pozor, preto sa aj bilancia poistných udalostí v prieskumoch pohybuje v menších číslach. Psychológovia objavili, že niektorí ľudia majú, naopak, nehody alebo ochorejú práve v piatok trinásteho. Je to pripisované tomu, že podvedome cítia úzkosť a obavy z tohto dňa. Inštitút pre zvládanie stresu a fóbií v USA odhadol, že Spojené štáty v piatok trinásteho stratia približne 800 až 900 miliónov dolárov len preto, že niektorí ľudia v ten deň nejdú do práce.

A aké udalosti riešili poisťovne v piatok trinásteho doteraz?

  • Muž si pri krájaní chleba pravou rukou nechtiac porezal ukazovák ľavej ruky, následne sa trhol, pričom sa mu nôž vyšmykol a porezal mu pravé stehno. Zo zranení sa liečil 18 dní.
  • Mäsiar sekal pre zákazníčku kosti do polievky. Z mäsa sa pri údere sekáčikom odlomila kostička a vletela mu do oka. Musel vyhľadať pomoc lekára, zranenie však, našťastie, nebolo vážne, liečil sa z neho 11 dní.
  • 19-ročný muž opravoval chliev, a ten mu spadol na nohu. Utrpel zlomeninu vnútorného členka, ktorá si vyžadovala operáciu. Liečil sa viac ako 5 mesiacov.
  • Klientovi spadol v práci na nohu kufrík s náradím. Zlomil mu palec na pravej nohe, liečiť sa musel 28 dní.
  • Klientka spadla zo stoličky, ktorá sa jej pošmykla na dlážke. Zlomila si driekový stavec. S ťažkým zranením prišla na ošetrenie sama bez pomoci. Liečila sa 3 mesiace.

Životné poistenie