Nové vs. ojazdené auto: Čo sa viac oplatí?

Pri výbere auta treba zohľadniť 5 základných kritérií:

  1. Cena – Pri výbere auta sa väčšina budúcich majiteľov orientuje podľa ceny. Rozpočet je totiž hlavným a najdôležitejším kritériom, ktoré treba zohľadniť, či už pri kúpe nového alebo ojazdeného auta. Faktom je, že ojazdené auto je lacnejšie ako nové, čo je spôsobené neustále sa znižujúcou trhovou cenou a hodnotou vozidla. Cena je rozhodujúca nielen pri samotnej kúpe, ale neskôr aj pri uzatvorení PZP či pri tankovaní. Väčšie a silnejšie autá majú totiž vyššiu spotrebu a na základe väčších technických parametrov sa za ne platí aj vyššia cena PZP. Treba dodať, že ak si kupujete auto od autorizovaného predajcu, jeho ponúkané PZP môže byť v niektorých prípadoch až o 40% drahšie ako by ste mohli reálne platiť. Nie ste si istí? Využite našu online kalkulačku PZP a zistite, koľko by ste mohli na PZP ušetriť.
  2. Vek – Je jasné, že čím je auto mladšie, tým je drahšie. Na rozdiel od toho, kúpa auta staršieho ako 8 až 10 rokov sa vám môže „vypomstiť“ neskôr, keď doň budete musieť dokúpiť množstvo nových dielov a absolvovať niekoľko opráv. Je preto lepšie zainvestovať do mladšieho, menej používaného auta.
  3. Počet najazdených kilometrov – Tretí faktor, ktorý kúpu ojazdeného auta ovplyvňuje, je počet najazdených kilometrov. Čím viac kilometrov má auto najazdených, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa v blízkej budúcnosti môžu objaviť nečakané problémy s jeho technickým vybavením.
  4. Výbava Všetci chceme za málo peňazí veľa muziky. Ale treba prihliadať na fakt, že staršie autá sa výbavou môžu líšiť od nových modelov. Napríklad, kým v minulosti nebolo ABS ani len štandardnou výbavou, dnes je už povinné. Rovnako rozhodujúci je aj počet airbagov a iných bezpečnostných prvkov, ktoré vás pri nehode môžu ochrániť, dokonca zachrániť život. Nové auto je teda v otázke bezpečnosti výrazne popredu.
  5. História auta – Pri kúpe ojazdeného auta vás rozhodne musí zaujímať jeho minulosť, počet majiteľov, ale aj samotný vzhľad auta, ktoré sa rozhodujete kúpiť. Všímajte si lak, karosériu, motor, nápravy, skontrolujte svetlá, klimatizáciu aj ďalšie elektrické zariadenia a všímajte si aj interiér, t.j. opotrebovanie sedadiel, volantu, bŕzd či riadiacej páky.

Výber nového alebo ojazdeného auta je veľmi individuálny. Ak máte dostatok financií, plánujete auto využívať denne, chcete ho v plnej výbave a je pre vás zásadná najmä otázka bezpečnosti, stavte na nové auto. Ak potrebujete auto ihneď, no nemáte dostatočný rozpočet, vyberajte si ojazdené, ale mladšie auto, s menším počtom najazdených kilometrov a pozorne si na ňom všímajte všetky detaily. V prípade, že máte akékoľvek pochybnosti, radšej hľadajte ďalej a nenechajte sa zlákať nízkou cenou. Nerozumný výber vás po rokoch môže stáť ďalšie nemalé peniaze. Zlatá stredná cesta je kúpa predvádzacieho vozidla, ktoré je za prijateľnejšiu cenu a pritom má najazdených menej kilometrov.

Kalkulačka PZP