Ako kúpiť maďarskú diaľničnú známku?Každý kto cestuje cez Maďarsko je povinný zaplatiť diaľničný poplatok vo forme e-známky. Známka sa dá kúpiť len na špeciálnych miestach. Ak ich nechtiac prekročíte, hrozí vám mastná pokuta. Po prečítaní článku bude pre vás kúpa diaľničnej známky v Maďarsku hračka.

Ako prebieha kúpa maďarskej diaľničnej známky?

  • Od 1.1.2018 dostanete podľa zákona virtuálnu diaľničnú známku. To znamená, že už nebudete musieť známku nalepovať na predné sklo a neskôr sa trápiť s jej odstránením.
  • Známku si zakúpite hneď na hraničných priechodoch. Predajné miesta sú označené ako “Vigneta” alebo “e-Vigneta”. Platba prebieha v domácej i cudzej mene (ako sú eurá či americké doláre) a platobnými kartami.
  • Po platbe ste zaradení do systému a môžete cestovať s istotou. Diaľničné známky sa kontrolujú kamerovým systémom a políciou. Pri jazde bez diaľničnej známky vám hrozí pokuta pri osobnom vozidle 14 875 HUF (50 €) a pri autobuse 66925 HUF (200 €).
  • Existuje aj možnosť kúpy e-známky cez internet na viacerých stránkach - www.nemzetimobilfizetes.hu (v maďarčine) , www.virpay.hu (v maďarčine, nemčine, angličtine, rumunčine) a www.ematrica.nemzetiutdij.hu (v maďarčine, nemčine, angličtine).
  • Pri cestovaní Maďarskom si so sebou zoberte vodičský preukaz, technický preukaz a medzinárodnú poznávaciu značku. Nezabúdajte, že v Maďarsku ste už v zahraničí, a preto havarijné poistenie s platnosťou na území Slovenska neplatí u susedov. Všetky ponuky havarijného poistenia si môžete porovnať tu.

Aké sú typy a ceny diaľničných známok v roku 2019?

  • Pri 10-dňovej diaľničnej známke platnosť začína dňom určeným kupujúcim. Platí ešte 9 po sebe nasledujúcich dní, do polnoci 10. dňa od začiatku platnosti. Ak bola známka kúpená napríklad 1.2.2019, jej platnosť uplynie o polnoci 10.2.2019.
  • Pri 30-dňovej diaľničnej známke platnosť začína dňom určeným kupujúcim a končí o polnoci rovnakého dňa v nasledujúcom mesiaci. Ak bola známka kúpená napríklad 1.2.2019, jej platnosť končí 1.3.2019. Ak daný deň v mesiaci nie je, platí do polnoci posledného dňa v mesiaci.
  • Ročná diaľničná známka platí od 1.1.2019 do 31.1.2020 (13 mesiacov). Od 1. júla 2019 už ju nie je možné zakúpiť.

Ceny sú v tabuľke uvedené orientačne

Želáme vám veľa šťastia na cestách. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať na info@x-poistenie.sk.

Ďalšie aktuality