Motoristi po novom už iba s jednou kartouPo novom budeme v aute nosiť menej dokladov. Od 1. októbra 2019 prichádza do platnosti novela zákona rušiaca biele karty. Cieľom zákona je uľahčiť život občanov a poisťovní. V tomto článku sa dočítate, čo táto zmena znamená pre motoristov.

Čo je to biela karta?

Biela karta je doklad o poistení. Potvrdzuje platnosť Povinného zmluvného poistenia (PZP). Každému poistencovi sú poisťovňou vydané dve karty, biela a zelená. Bielu kartu je vodič povinný mať pri sebe počas vedenia motorového vozidla a preukázať sa ňou pri cestnej kontrole. Je však platná iba na území Slovenskej republiky. Zelená karta má na rozdiel od bielej medzinárodnú platnosť a jej farba, forma a štruktúra je štandardizovaná v rámci krajín patriacich do systému zelenej karty. Po novom budú poisťovne vydávať iba medzinárodnú zelenú kartu.

Zmenu vítajú vodiči aj poisťovne

Šoféri museli doteraz vo vozidle nosiť dva doklady potvrdzujúce PZP. Podľa poisťovní bolo vydávanie kariet len zbytočnou administratívou. Zelená karta potvrdzuje stále to isté PZP uzatvorené vodičmi. Ak ešte nemáte originál zelenej karty obráťte sa na poisťovňu, v ktorej ste uzatvárali PZP.

TIP: Skontrolujte si, či v aute nosíte zelenú kartu, ktorá bola doteraz potrebná iba v zahraničí.

V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom poistenia nás neváhajte kontaktovať na info@x-poistenie.sk


Ďalšie aktuality