Neriskujte lyžovačku bez poisteniaV niektorých európskych strediskách sa už začala lyžiarska sezóna. Ak sa aj vy tento rok chystáte na hory, nemali by ste podceniť dobré poistenie.

Ak sa vám na slovenských horách stane úraz a nemáte poistenie, zásah horskej záchrannej služby vás môže vyjsť draho. Poistenie nákladov pri zásahu horskej služby kryje napr.: vyhľadávanie a vyslobodzovanie v tiesni či v ťažkom teréne, pri úraze následkom pádu lavíny, tiež poskytovanie prvej pomoci a pozemnú aj leteckú prepravu k zdravotníckemu alebo ubytovaciemu zariadeniu. V tragických prípadoch aj prevoz telesných pozostatkov.

Základné poistenie postačí pri lyžovaní či snowboardovaní na vyznačených trasách, ak milujete adrenalín a jazdu mimo vyznačených trás, potrebujete balík, ktorý kryje tzv. rizikové športy, medzi ktoré patrí napr. aj alpinizmus, freeride, freeskiing, freestyle, heliskiing, high jump (cliffdiving), horolezectvo, letecké športy, lezenie po ľadopádoch, lezenie v ľade po umelej stene (icebreaker), mountainbording na vyznačených trasách, paragliding, parašutizmus, psie záprahy, rope jumping, skalolezectvo, skialpinizmus, skiextrém, skikros, skitouring, skoky a lety na lyžiach, snowtrampoline, speleológia, streetluge, surfing, tandemový zoskok (air tandem jumps) či zjazd na bicykli v horskom teréne.

Zásah od miesta, kam sa môže dostať sanitka, už kryje zdravotné poistenie. Ak sa zraníte na mieste, kde nehliadkuje horská služba, tiež vám postačí zdravotné poistenie. Horská služba na Slovensku hliadkuje v Belianskych Tatrách, Malej a Veľkej Fatre, Vysokých Tatrách, Nízkych Tatrách, Západných Tatrách, Pieninách, Stredných Beskydách a v Slovenskom raji.

Poistenie na hory sa v jednotlivých poisťovniach líši. Jeho ceny, ako aj ponuky jednotlivých poisťovní si môžete pozrieť jednoducho a rýchlo TU.

Čo robiť pri krádeži lyžiarskej výbavy?

Poisťovňa vám preplatí škodu len vtedy, ak vám lyže ukradnú zo zamknutého auta či úschovne lyží. Ak ich budete mať nezabezpečené, škody vám nepreplatia. Poistenie batožiny kryje aj cennosti, elektroniku, osobné veci a športové vybavenie.

Ako je to v zahraničí?

Keď sa chystáte lyžovať do zahraničia, je dobré, ak je vaše horské poistenie skombinované aj s poistením liečebných nákladov a poistením zodpovednosti, ktoré môže zahŕňať aj právnu pomoc v prípade, že vás niekto za zranenie na svahu zažaluje. Európska karta poistenca je pre vás v zahraničí užitočná na preplatenie nákladov liečby, ale len v štátnom zariadení a to do takej sumy, v akej by sa pohybovalo ošetrenie u nás. Cestovné poistenie kryje liečbu v plnej výške sumy dohodnutej v zmluve, a to v súkromnom i štátnom zdravotníckom zariadení.

V prípade, že sa vám stal na svahu úraz, ihneď kontaktujte asistenčnú službu vašej poisťovne, ktorá vám poradí, čo robiť. Ak sa vám stane, že na Slovensku zrazíte lyžiara, nemusíte sa obávať, poistenie zodpovednosti by ste mali mať zahrnuté v základnom balíku. V zahraničí potrebujete aj poistenie zodpovednosti za škodu. Pozor si dávajte aj na alkohol. Ak ste totiž boli pri zranení pod vplyvom alkoholu, poisťovňa vám náklady preplatiť nemusí.

Poistenie na hory