Ako a kedy predať auto?

Ak sa rozhodnete ho predávať cez internetové portály, dôležité je ho správne prezentovať. Rozhodujúce sú fotografie auta, ktoré by malo byť umyté a upratané. Nemali by ste ho fotiť proti slnku. Na 7 až 10 fotografiách je dôležité zachytiť nielen karosériu, ale aj interiér auta a ďalšie veci, ktoré považujete za dôležité (napr. doplnkovú výbavu). Auto pri vytváraní inzerátu opíšte také, aké je v skutočnosti, nevymýšľajte si o ňom superlatívy, ak viete, že pri prehliadke novým majiteľom by ste na ne mohli doplatiť. Pri tvorbe ceny treba zohľadniť stav, vek, výbavu aj počet najazdených kilometrov. Zistite, za koľko sa momentálne pohybujú autá podobné vášmu a podľa toho stanovte cenu.

Pri predaji auta si vyberajte osvedčené firmy s tradíciou. Autorizované predajne zvyčajne bývajú najbezpečnejšie. Cez autobazár môže jeho predaj trvať približne od 1 do 3 mesiacov. Ak sa chystáte predať auto do autobazáru alebo predajne, pozorne si čítajte všetky zmluvy, pretože zodpovednosti za chyby na aute sa zbavíte len vtedy, ak je to zakotvené v zmluve. Zo zákona musí bazár pri odpredaji auta poskytnúť majiteľovi ročnú záruku na tzv. skryté závady, o ktorých vedel nákupca, ale kupujúceho o nich neinformoval. Nový majiteľ ich potom musí pri reklamácii dokázať. Z toho vyplýva, že je lepšie, ak je pri predaji auto ešte v záruke. Pri predaji auta si pripravte servisnú knižku, záznamy o opravách, osvedčenie o evidencii, všetky kľúče, skontrolujte žiarovky a doplňte prevádzkové kvapaliny.

Kým auto nie je prehlásené na autobazár, stále musíte platiť PZP, pretože ste jeho vlastníkom, dokonca, môže vám prísť aj oznámenie o poistnej udalosti. Ak sa auto prehlási na bazár, poistka vám už neplynie. Na PZP nemusíte utrácať veľa. Ak nie ste spokojní s terajšou poistkou, máte 6 týždňov na to, aby ste do dňa výročia poistnej zmluvy podali poisťovni výpoveď. Vďaka online kalkulačke PZP zistíte, koľko môžete ušetriť.

Auto podľa možnosti predajte v hotovosti hneď po privezení do bazáru. Pri tzv. komisionálnom predaji síce môžete dostať viac peňazí, ale s rizikom. Autobazár je totiž iba sprostredkovateľ a kým sa auto nepredá, nemáte ani auto, ani peniaze. Navyše, ako vlastník budete stále zodpovední za prípadné škody. V bazári musíte dostať zmluvu buď o kúpe auta, alebo, ak vám bazár auto nevyplatí hneď, musíte dostať zmluvu o komisionálnom predaji. Zároveň by ste vy ako vlastník mali autobazáru alebo predajni vozidiel doložiť splnomocnenie na prepis vozidla na nového vlastníka, ktoré bude overené notárom. V niektorých autobazároch vám bez neho peniaze nevyplatia.
Kalkulačka PZP