Kúpa/predaj vozidla

Nové vs. ojazdené auto: Čo sa viac oplatí?

Pri výbere auta treba zohľadniť 5 základných kritérií:

  1. Cena – Pri výbere auta sa väčšina budúcich majiteľov orientuje podľa ceny. Rozpočet je totiž hlavným a najdôležitejším kritériom, ktoré treba zohľadniť, či už pri kúpe nového alebo ojazdeného auta. Faktom je, že ojazdené auto je lacnejšie ako nové, čo je spôsobené neustále sa znižujúcou trhovou cenou a hodnotou vozidla. Cena je rozhodujúca nielen pri samotnej kúpe, ale neskôr aj pri uzatvorení PZP či pri tankovaní. Väčšie a silnejšie autá majú totiž vyššiu spotrebu a na základe väčších technických parametrov sa za ne platí aj vyššia cena PZP. Treba dodať, že ak si kupujete auto od autorizovaného predajcu, jeho ponúkané PZP môže byť v niektorých prípadoch až o 40% drahšie ako by ste mohli reálne platiť. Nie ste si istí? Využite našu online kalkulačku PZP a zistite, koľko by ste mohli na PZP ušetriť.

Prihlásenie auta

Nový držiteľ vozidla je povinný si do 30 dní od dňa odhlásenia z pôvodného držiteľa prihlásiť vozidlo a umožniť porovnanie údajov uvádzaných v dokladoch vozidla s údajmi priamo na vozidle. Vozidlo sa prihlasuje na príslušnom pracovisku evidencie vozidiel na základe trvalého bydliska držiteľa vozidla, resp. podľa sídla firmy uvedeného vo výpise z obchodného registra alebo v živnostenskom liste.

Ako a kedy predať auto?

Ak uvažujete o predaji auta, pripravte si vhodnú stratégiu. Podobne ako pri kúpe auta, ani v tomto prípade nemôžete nechať nič na náhodu.

Ako prvé si treba všímať, kedy auto začne výrazne strácať na hodnote. Na hodnotu auta najviac vplýva jeho technický stav, ktorý zahŕňa najmä počet najazdených kilometrov a vek, ale aj záruka a značka auta. Nákupca auta prihliada aj na záznamy o servisných prehliadkach, na to, či ide o súkromné alebo firemné auto, či má auto nejaké poškodenia a aká je jeho doplnková výbava (napr. sezónne pneumatiky). Vhodný čas a predaj auta je po 3 až 4 rokoch, keď niektoré dôležité diely treba vymeniť za nové a v prípade, že ste si naň brali pôžičku, býva už aj splatené.

Odhlásenie auta

Pri odhlásení vozidla do iného okresu je držiteľ vozidla povinný preukázať svoju totožnosť a predložiť:

  • vyplnená žiadosť s údajmi nového držiteľa,
  • osvedčenie o evidencii časť II alebo technický preukaz vozidla,

Užitočné rady pri kúpe nového auta

Ak sa chystáte investovať do kúpy nového auta, máme pre vás niekoľko tipov, ako ušetriť a ako si vybrať zo širokej ponuky na trhu.

  • Ak sa na trh chystá nový model, jeho predošlé verzie môžu predajcovia zlacniť, čo môže takisto znamenať lepšiu cenu pre model, ktorý ste si vybrali.
  • V súčasnosti sú veľmi obľúbené aj akcie predajcov, vďaka ktorým môžete ušetriť. Ide najmä o predaj tzv. akčných modelov alebo zvýhodnenú výbavu či odkúpenie starého auta za nové.

Potrebujete poradiť alebo sa na niečo opýtať?Napíšte nám svoje číslo a my Vám zavoláme späť.

Vyplňte prosím požadované pole.
Image
Komplexnosť informácii v oblasti poistenia.